wartych w przepisach BHP, jest zapewnienie odpowiednich środków ochronnych dla pracowników w postaci odzieży i obuwia, jeśli w danej pracy osoba jest narażona na kontakt ze szkodliwymi środkami i czynnikami środowiska pracy. Także w przypadku ryzyka zniszczenia lub zabrudzenia odzieży własnej pracowników, pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiedni ubiór i obuwie do wykonywanej pracy, w postaci tak zwanej odzieży i obuwia roboczego. Wszystkie środki ochrony zapewniane pracownikom są własnością zakładu pracy, czyli pracodawcy, na nim to więc spoczywa obowiązek ich czyszczenia i utrzymywania ich higieny zgodnie z przepisami sanitarnymi. Świadczenia, wynikające z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dotyczące zapewnienia odpowiednich środków ochrony i odzieży roboczej, są obowiązkiem pracodawcy.
Opracowanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z elementów dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Odpowiednio opracowana instrukcja jest ważna w miejscach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, ponieważ zwiększa poziom bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Czym jednak dokładnie jest taka instrukcja? Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to nic innego, jak wskazanie użytkownikom obiektu urządzeń przeciwpożarowych oraz gaśnic, a także możliwych dróg ewakuacyjnych w przypadku nieoczekiwanego zagrożenia i konieczności jak najszybszego opuszczenia budynku. Opracowanie takiej instrukcji przeciwpożarowej można zlecić odpowiedniej firmie, zajmującej się również bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną przeciwpożarową. Zlecenie opracowania instrukcji specjalistom z zakresu PPOŻ z pewnością jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy. W przypadku konieczności przeprowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, dzięki właściwie sporządzonej instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, straż pożarna jest w stanie szybciej i skuteczniej interweniować.
Co to jest PIP
Państwowa Inspekcja Pracy, w skrócie PIP, jest polskim organem nadzoru oraz kontroli prawa dotyczącego pracy. Państwowa Inspekcja Pracy czuwa w szczególności nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także nad przestrzeganiem przepisów, które dotyczą zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. W zakładach pracy na terenie całego kraju na straży przepisów BHP stoi Państwowa Inspekcja Pracy. Zadaniem PIP jest kontrolowanie zakładów pracy i sprawdzanie, czy pracodawca wywiązuje się z obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wobec zatrudnionych pracowników. Poza przepisami związanymi z BHP, inspektorzy sprawdzają także wywiązywanie się zakładu pracy z innych obowiązków, takich jak wynagrodzenie, czas pracy, urlopy. Wielu pracodawców powierza zajęcie się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy odpowiednim firmom, które zajmują się tym profesjonalnie. Pozostawienie przepisów BHP i wynikającym z nich obowiązków profesjonalistom, pozwala pracodawcom na bezproblemowe wywiązywanie się z obowiązków w tym zakresie wobec pracowników.
Audyt bezpieczeństwa i higieny pracy
Wiele firm, działających w branży z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w swojej ofercie posiada możliwość przeprowadzenia audytów dla przedsiębiorstw. Warto także wiedzieć, co dokładnie kryje pod tym nieco tajemniczym pojęciem audytu. Otóż mówiąc fachowym językiem, audyt jest to nic innego, jak niezależna ocena danej organizacji czy systemu. Ocena takiego przedmiotu audytu jest badana zgodnie z określonymi procedurami, standardami i przepisami prawa. Audyty z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są więc sprawdzeniem, czy dana firma spełnia odpowiednie wymagania przepisów BHP. Taki audyt, prowadzony przez firmy działające w branży BHP, ma na celu zweryfikowanie czy w miejscu pracy są spełnione przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Po przeprowadzeniu audytu, pracodawca otrzymuje szczegółowy raport z oceną i ewentualnymi dalszymi zaleceniami. Zlecenie wykonania audyty pozwoli pracodawcy na sprawdzenie, czy w jego firmie są odpowiednio wprowadzone zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
Oferta szkoleń BHP online
W dobie powszechnego dostępu do internetu, coraz bardziej popularny staje się e-learning w wielu dziedzinach działalności przedsiębiorczej. Uczenie się wiedzy teoretycznej na dany temat, poprzez różnego rodzaju platformy e-learningowe, co roku zyskuje nowych zwolenników. Wszelkiego rodzaju szkolenia oraz kursy online są wygodnym rozwiązaniem, zarówno ze strony oferujących takie szkolenia, jak i ze strony uczestników. Nic więc dziwnego, że współcześnie sporo firm zajmujących się szkoleniami, w tym szkoleniami BHP, wprowadza do swojej oferty opcję uczenia się online. Korzystanie z usług szkolenia BHP online jest częstą praktyką wykorzystywaną przez uniwersytety i większe przedsiębiorstwa. Z uczestnictwa w kursach online płynie wiele korzyści, między innymi większa elastyczność niż w przypadku tradycyjnego szkolenia. Ponadto szkolenia BHP online pozwalają na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, nie wymagają też od placówki organizowania miejsca na spotkania seminaryjne, co może być dużym ułatwieniem.