arto byłoby zaliczyć symulator dachowania. Życie jest tak dynamiczne i zaskakujące, że nigdy nie wiemy, co i kiedy nam się może przydarzyć. Zróbmy może coś dla siebie, żeby w jakiś sposób przygotować się na niemiłe niespodzianki.
A skoro już jesteśmy przy kwestii zdobywania dodatkowych umiejętności, zatrzymajmy się na chwilę przy szkoleniach i bynajmniej nie chodzi li tylko o szkolenia z zakresu bhp. Te, jak powszechnie przecież wiadomo, odbywa co jakiś czas każda zatrudniona osoba. Takie bowiem są przepisy. Prawdą jest, że gros osób w obecnej dobie stawia na szkolenia, bo dzięki nim ma realne szanse na to, żeby np. zdobyć dodatkowe kwalifikacje i tym samym poprawić swoją sytuację na coraz bardziej wymagającym rynku pracy. Nikt przecież nie powiedział, że przez całe życie musimy wykonywać tę samą profesję. Nie ma sensu męczyć się, kiedy dana robota nam nie leży. W pracy spędzamy za dużo czasu i powinniśmy jednak akceptować swoje zajęcie, bo w przeciwnym razie niepotrzebnie się tylko męczymy. Idealnie by było, gdyby praca była naszą pasją. Niektórzy tak właśnie mają.
Symulator narzędziem wzrostu bezpieczeństwa na drodze
Bezpieczeństwo na drodze tworzą ludzie którzy się po niej poruszają. Statystyki prowadzone przez polską policję pokazują, że ponad 90% wypadków na drogach w naszym kraju spowodowane są przez czynnik ludzki. Co składa się na ten czynnik? Wiele sytuacji - może to być np. zwykła nieuwaga, brak dostosowania się do podstawowych zasad ruchu drogowego (takich jak np. bezpieczny odstęp), bezmyślność, czy po prostu tzw. "ułańska fantazja". Wielu z tych sytuacji dałoby się uniknąć jeżeli kierowcy zachowywaliby podstawowe zasady na drodze i mieli większe umiejętności w prowadzeniu pojazdów. W szczególności dotyczy to sytuacji awaryjnych, w tym ekstremalnych, np. dachowania. W całej Polsce organizowane są szkolenia dla kierowców w zachowaniu w takich sytuacjach. Są to zarówno szkolenia teoretyczne, w tym szkolenia BHP. Zajęcia praktyczne realizowane są na specjalnie przystosowanych torach i samochodach. Jedną z nowości pomagających uświadomić kierowców oraz nauczyć ich odpowiednich odruchów w awaryjnej sytuacji jest symulator dachowania. Coś co byłoby w normalnych warunkach bardzo trudne do symulacji, to na symulatorze jest możliwe do symulowania nieograniczoną wręcz ilość razy. Dzięki temu umiejętności i świadomość kierowców na ten temat wzrasta co przyczynia się zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.
Bhp i inne szkolenia
Szkolenia: bhp, symulator dachowania i inne to oferty, które z całą pewnością nie zostaną niezauważone. Dlaczego? To oczywiste, ponieważ gros osób poszukuje szkoleń, aby dzięki tej formie dokształcania poprawić swoją zawodową pozycję na coraz bardziej przecież wymagającym rynku pracy. Świat pędzi naprzód, a nam nie pozostaje nic innego, jak tylko próbować nadążać za zmieniającymi się trendami. Wszak kto nie idzie naprzód, ten się cofa. Jeśli chodzi o aktywność zawodową, to nie trzeba chyba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że praktycznie w każdym zawodzie musimy non stop się dokształcać. Jedni muszą to robić bardziej regularnie, inni mniej, ale jednak zawsze. Różne są formy tegoż dokształcania się i każdy może wybrać taką, jaka mu najbardziej odpowiada. Jedni decydują się na studia podyplomowe, inni wybierają kursy, a jeszcze inni idą w szkolenia. Bardzo dobrze, że mamy taki wachlarz, bo tym sposobem można faktycznie wybierać.
Skoro jesteśmy już przy tym temacie, dodajmy jeszcze na zakończenie niniejszych rozważań, że czasami odbycie kilkudniowego szkolenia może mieć ogromny wpływ na dalszą naszą karierę zawodową. Ileż razy jest bowiem tak, że przypadek sprawia, iż zaczynamy robić coś innego, a w dalszej perspektywie okazuje się to strzałem w dziesiątkę. Nikt przecież nie powiedział, że przez całe życie musimy wykonywać jeden zawód.
Kierowca uczy się całe życie
W Polsce, aby zostać kierowcą, wystarczy ukończyć podstawowy kurs obejmujący zaledwie 30 h jazdy, nie licząc zajęć teoretycznych. A to oznacza po zsumowaniu, że w czasie nieco ponad jednej doby mamy nabyć umiejętności niezbędne do kierowania autem. Jest to jednak zbyt optymistyczne założenie. Trzeba przede wszystkim mieć na uwadze to, że umiejętności zdobyte na podstawowym kursie prawa jazdy są elementarne i jeżeli do tej pory nie uczyliśmy się nowych rzeczy, to nasz proces szkoleniowy zakończył się tylko na tych 30 h. Teraz po prostu jesteśmy bardziej wprawni w tym czego się nauczyliśmy. Tymczasem szkolenia w zakresie prowadzenia samochodu są o wiele bardziej rozbudowane. O ile nie zdobywamy wiedzy we własnym zakresie, np. z internetu, to warto zastanowić się nad takimi kursami. Często są to szkoły bezpiecznej jazdy, uczące BHP oraz umiejętności praktycznych w sytuacjach awaryjnych. Pod okiem instruktora można przećwiczyć różne scenariusze, takie jak np. poślizg czy dachowanie. Właśnie ten ostatni manewr jest bardzo niebezpieczny i raczej niemożliwy do przećwiczenia w normalnych warunkach. Dlatego istnieje urządzenie takie jak symulator dachowania. Można w nim wręcz w laboratoryjnych warunkach przećwiczyć dachowanie i wypracować dobre nawyki zwiększające szansę przeżycia w takiej sytuacji.
Osoby często korzystające z samochodu zdecydowanie
Temat bezpieczeństwa na drogach pojawia się w mediach coraz częściej. Podejmowane są próby zwiększania go poprzez surowsze kary dla piratów drogowych, kampanie społeczne oraz warsztaty edukacyjne dla dzieci. Do mniej popularnych metod uświadamiania kierowców na temat potencjalnych zagrożeń należą symulatory dachowania. Uczestnik szkolenia wsiada do kabiny urządzenia, które zaczyna kręcić się wokół własnej osi (z mniejszą prędkością, niż miałoby to miejsce podczas prawdziwego wypadku). Niebezpieczeństwo stanowić mogą chociażby przedmioty pozostawione w samochodzie, a błąd tak karygodny jak niezapięcie pasów bezpieczeństwa kierowca z pewnością odczuje na własnej skórze.
Oczywiście są to tylko ćwiczenia, a uczestnicy cało i zdrowo powrócą do swoich domów. Będą jednak bardziej świadomi zagrożeń związanych z prowadzeniem pojazdu oraz nieprzestrzeganiem przepisów bhp. Prawdopodobnie zachowają większą ostrożność podczas zimowej jazdy po śliskiej nawierzchni, oraz w czasie gdy widoczność jest bardzo ograniczona. W związku z tym, symulator dachowania wydaje się być bardzo dobrą metodą zwiększania bezpieczeństwa na drogach poprzez edukację. Osoby często korzystające z samochodu zdecydowanie powinny skorzystać z takiego urządzenia, ponieważ kiedyś ich ostrożność i świadomość potencjalnego niebezpieczeństwa może mieć wpływ na życie oraz zdrowie człowieka.